Ολυμπιακή εβδομάδα- Παρίσι 2024

Ανακοινώσεις Δραστηριότητες Μαθητές

Στο πλαίσιο της 4ης Ελληνογαλλικής Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής εβδομάδας το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος διοργάνωσε διαδικτυακές συναντήσεις σχολείων Α΄/θμιας και Β΄/θμιας εκπαίδευσης με Έλληνες και Γάλλους Παραολυμπιονίκες. Κατά τη διάρκεια των τηλεδιασκέψεων οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους αθλητές θέτοντάς τους ερωτήσεις για το άθλημά τους, τις προσωπικές τους εμπειρίες και την αγάπη τους για τον αθλητισμό.

Tη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου 2024 το τμήμα Β1 του σχολείου μας “συνάντησε” διαδικτυακά τον Γάλλο παραολυμπιονίκη του surf Eric Dargent. O αθλητής μίλησε για το άθλημά του, τις δυσκολίες που αντιμετώπισε μετά τον ακρωτηριασμό τού κάτω άκρου και την απεριόριστη αγάπη του για τη θάλασσα και τα σπορ, η οποία ήταν η κινητήρια δύναμη, για να συνεχίσει να αγωνίζεται και μετά το ατύχημά του, με τεχνητό μέλος πλέον. Στο τέλος ο απάντησε σε ερωτήσεις που του τέθηκαν από τους μαθητές.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δρόσου Αικατερίνη (Γαλλικής Φιλολογίας)