ΔΗΜΟΣ ΑΛΙΜΟΥ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ στη δράση «Υγεία για όλους» που θα διεξαχθεί στην παραλία Αλίμου (Ακτή του Ήλιου)

Ανακοινώσεις Δραστηριότητες Πολιτιστικά προγράμματα - επιμορφωτικές εκδηλώσεις

Αγαπητοί/-ες εκπαιδευτικοί και γονείς,

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας, ο Δήμος Αλίμου, το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων του Π.Ο.Υ. και τα ΚΕΠ Υγείας, υπό την Αιγίδα της Περιφέρειας Αττικής του Ι.Σ.Α., διοργανώνουν στις 7 Απριλίου 2023 και ώρες 10:00 έως 13:00, στην Ακτή του Ήλιου, τη Δράση «Υγεία για όλους».

Σκοπός της Δράσης είναι η ευρεία ευαισθητοποίηση παιδιών και ενηλίκων για την Υγεία, την πρόληψη, την άθληση στην καθημερινότητα!

Στο πλαίσιο της Γιορτής Υγείας θα διεξαχθούν αθλοπαιδιές, βιωματικές δράσεις και βραβεύσεις. Επίσης, ενημερώσεις σε ενήλικες και παιδιά για την πρόληψη και τον προσυμπτωματικό έλεγχο.

Δράσεις και παιχνίδια για τα παιδιά!

Πιο συγκεκριμένα, στο χώρο του πάρκου θα υπάρχουν ειδικοί χώροι ενδεικτικά για:

·         Αγώνες beach volley

·         Αγώνες beach soccer

·         Δράσεις για διατροφή

·         Τοξοβολία

·         Επίδειξη Καράτε

·         Επίδειξη judo

·         Επίδειξη Yoga

·         Δραστηριότητες φυσικής άσκησης

·         Δράσεις ανακύκλωσης

·         Δράσεις ευαισθητοποίησης για την υγεία

Στο πλαίσιο αυτό, μπορείτε να συμμετέχετε στη δράση μαζί με τους μαθητές σας, καθώς πρόκειται για μια ιδιαίτερη ευκαιρία να ενημερωθούν και παράλληλα να ψυχαγωγηθούν μέσα από βιωματικές δράσεις για την υγεία.

Προσδοκούμε στη συνεργασία μας.