10ος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης ‘’Γρηγόρης Πεντζίκης’’ – 1η Ανακοίνωση

Σχολικοί Διαγωνισμοί

Η περίοδος υποβολής συμμετοχών αρχίζει την 1η Δεκεμβρίου 2021 και η καταληκτική ημερομηνία είναι η 28η Φεβρουαρίου 2022 (σφραγίδα ταχυδρομείου).
Υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης συμμετοχής και στις δύο κατηγορίες Εφηβικού Διηγήματος και Εφηβικής ποίησης ταυτόχρονα.
Τα υποβαλλόμενα κείμενα δεν επιστρέφονται. Η αξιολόγηση των κειμένων θα γίνει κατά το διάστημα από 01 Μαρτίου έως 30 Απριλίου 2022 και όσοι/σες διακριθούν θα ενημερωθούν τον Μάϊο του 2022.
Απονέμεται κάθε έτος 1ο, 2ο και 3ο Βραβείο στους/στις διακριθέντες/θείσες μαθητές/τριες Γυμνασίου ή Γενικού/Επαγγελματικού Λυκείου.
Επίσης απονέμεται ειδικός έπαινος σε μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο διαγωνισμό και κατέλαβαν την τέταρτη και πέμπτη θέση για κάθε κατηγορία.