ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ – ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Ανακοινώσεις Ενημέρωση γονέων & κηδεμόνων Λειτουργία σχολείου υποστήριξη

(ΓΙΑ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΑΝΑΤΡΕΞΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ)

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ / ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες όλων των μαθητών εφόσον δεν έχουν κάνει την ηλεκτρονική εγγραφή στο e-eggrafes.minedu.gov.gr να το κάνουν άμεσα μια και η προθεσμία λήγει στις 5-9-2023.

Επιπλέον

Για την Α’ Λυκείου

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής των μαθητών/μαθητριών της Α΄ τάξης απαιτούνται άμεσα τα παρακάτω τα οποία επισυνάπτονται:

2. Φωτοαντίγραφο Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας του μαθητή/ της μαθήτριας.

Τα παραπάνω μπορούν να κατατεθούν με 2 τρόπους

Α. ηλεκτρονικά στο mail του σχολείου : mail@1lyk-alimou.att.sch.gr

αφού όμως έχει προηγηθεί υπογραφή της Υπεύθυνης Δήλωσης μέσω Gov.gr ή

B. με φυσική παρουσία από τη Δευτέρα 4-9-2023 και ώρες 8:30 – 13:30 και υπογραφή της Υπεύθυνης Δήλωσης από τον κηδεμόνα στο σχολείο.

Για του μαθητές της Α’ Λυκείου επίσης απαιτείται:

Για την Β’ και Γ’  Λυκείου

Για την ανανέωση εγγραφής των μαθητών/μαθητριών της Β’ και Γ’ και μόνο για τις περιπτώσεις όπου υπάρχει κάποια αλλαγή την κηδεμονία ή / και στα στοιχεία επικοινωνίας καθώς και στις περιπτώσεις μαθητών που έρχονται με μετεγγραφή, για τη σχολική χρονιά 2023-2024, απαιτείται άμεσα

Η παραπάνω Υπεύθυνη Δήλωση μπορεί να κατατεθεί με 2 τρόπους

Α. ηλεκτρονικά στο mail του σχολείου : mail@1lyk-alimou.att.sch.gr

αφού όμως έχει προηγηθεί υπογραφή της Υπεύθυνης Δήλωσης μέσω Gov.gr ή

Για τους υπόλοιπους μαθητές της Β’ και Γ’ Λυκείου δεν απαιτείται καμία περαιτέρω ενέργεια παρά μόνο η εγγραφή του/ της μαθητή/τριας στο e-eggrafes.minedu.gov.gr εφόσον αυτή δεν έχει γίνει.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ (ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ e-eggrafes.minedu.gov.gr)

Σε περίπτωση που επιθυμείτε τη μετεγγραφή μαθητή/τριας από το 1ο ΓΕΛ Αλίμου παρακαλούμε να συμπληρώσετε την παρακάτω αίτηση:

Σε περίπτωση που επιθυμείτε τη μετεγγραφή μαθητή/τριας προς το 1ο ΓΕΛ Αλίμου παρακαλούμε να συμπληρώσετε την παρακάτω αίτηση:

Μετά τη συμπλήρωση της αντίστοιχης αίτησης παρακαλούμε ή να τη στείλετε ηλεκτρονικά στο mail του σχολείου : mail@1lyk-alimou.att.sch.gr